RIT Metaproject 13

lazzoni + rıt

Lazzoni ve Rochester Institude of Technology ortak projesi olan Metaproject 13 katılımcılarının tasarımları, 2023 New York Tasarım Haftası'nın bir parçası olarak sergilenecek.

Tasarımlar ilk defa Lazzoni Madison mağazasında proje lansmanı olarak ziyaretçilerle buluştu.

Premium İşbirliği

Vignelli prensiplerini kendi benzersiz tasarım yaklaşımlarıyla birleştiren RIT öğrencileri, Lazzoni ile yapılan ortaklıkla yenilikçi tasarımlar ortaya koydu . 2022 sonbaharında başlayan Metaproject 13, 2023'te finale kalan 13 tasarımla sonuçlandı. Proje tarihinde bir ilk olarak, tüm tasarımların Lazzoni tarafından üretilmesi planlanıyor.

Lella & Massimo Vignelli

Lella & Massimo Vignelli

Vignelli Tasarım Araştırmaları Merkezi | RIT

Vignelli Tasarım Araştırmaları Merkezi | RIT

Sektörün en güçlü temsilcileriyle işbirliği yapan Lazzoni, Metaproject 13 için The Rochester Institute of Technology'de endüstriyel tasarım profesörü olan Josh Owen ile ortaklık kurdu. Bu proje, Vignelli mirasının değerlerini temsil eden yıllık bir proje olup, bu mirasa katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Josh Owen

Josh Owen

Lazzoni'nin Seçimi

Proje birincisi, Lazzoni tarafından seçilen "Shell" koltuk oldu. Dylan Malone, süreci şu şekilde tanımlıyor: "Mobilya benim için tasarımın favori kısmı. Çok işlevsel bir şeyin yanı sıra estetiği de hesaba katmanız gereken bir kesişim. Benim için, tasarımın sanatla buluştuğu mükemmel bir denge noktasıdır."

Dylan Malone

Dylan Malone

Shell Berjer

Rebecca Harris

Arc

Rebecca Harris
Ruth Shın

Ruth Shın

Havadan Sudan

Brynna Justıce

Tas

Brynna Justıce

"Hagia Sophia" - Danny Harig

Modüler Hagia Sophia oturma sistemi, yaşam alanlarına sayısızı kombinasyon özgürlüğü sunuyor. Türk mimarisinden ilham alın ve Vignelli yaklaşımıyla şekillendirilen bu sistem, dinlenme ve sohbetin odak noktası olarak tasarlandı.

"Temel" - Rebecca Arens

Topraktan gelen bu koltuk, kullanıcıyı köklerine inmeye davet ediyor. Koltuk, iki kişilik samimi bir oturum sunarken, kavisli formu ile sizi içine çekerek rahatlamaya davet ediyor.

"Moon Chair" - Will Davis

"Moon Chair", Türk bayrağında yer alan hilal şeklinden ilham alarak oluşturulan bir sandalye ve puf kombinasyonudur. Pufun daire şekli, sandalyenin hilal şekline yerleşerek parçaların uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar.

"The Honeycomb" - Max von Bartheld

Honeycomb koleksiyonu, tasarım ve konforu bir araya getiren temel bir geometrik şekildir. Doğadan ve Laz halkının zengin bal kültüründen ilham alınmıştır.

"Enjoy Chair" - Linying Xu

Enjoy berjer, dinlenme için bir alan yaratırken, sıklıkla kaybolan küçük eşyalar için de bir depolama sunmayı amaçlar. TV kumandası, telefonlar ve diğer eşyalar, koltuğun kol kısmındaki depolama bölmelerine düzgün bir şekilde sığar. Fonksiyonların birleştirilmesi, kullanıcıların depolama endişesi olmadan, keyifli bir oturma deneyimi yaşamasını sağlar.

"The Stage Lounge" - Emma Yee

Stage Lounge, birlikte olma veya ayrılma, işbirliği veya yalnızlık, çalışma, dinlenme veya hatta oyun gibi şemaları destekleyen bir tasarımdır. Hareket ettirilebilir ağırlıklı minderler, bir sahneden diğerine kolayca geçiş yapmayı sağlar.

"Hafıza" - Matt Hotaling

Laz tipografisinden ilham alan Hafıza, ev için minimal ancak şık bir bar taburesidir. Yeni anılar yaratmak ve hatırlamak anlamlarındaki Türkçe Hafıza kelimesinden ilham almıştır.

"Hareket" - Clare Maxwell

Hareket oturma sistemi, basit geometri kullanarak yaratıcı bir tipolojiyi benimser ve çeşitli sosyal etkileşimleri teşvik eden, kolay kullanım formu değişimi sağlar. Formun basitliği, oturmanın nasıl olması gerektiğini dikte etmek yerine, kullanımı yorumlamaya bırakır.

"Şebeke" - Joey Ruan

Şebeke, bir puftan koltuğa kolayca yeniden yapılandırılabilen, birbirine bağlanabilne modüllerden oluşan bir sistemdir. İki farklı yönde katlanabilen sırt kısmıyla, farklı oturma derinlikleri/genişlikleri, kolçaklar ve yüzeyler oluşturmak mümkündür ve modüler yapısı sayısız olasılık sunar.

rit metaproject