Ulaşılabilirlik

Lazzoni olarak,

Uzun yıllardır sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk konusundaki yaklaşımımızı kurumsal internet sitemize taşıdık. Web sitemizi, bireylerin ihtiyaçlarını karşılayan içerik erişilebilirliğini göz önünde bulundurarak hazırladık.

Bir web sitesinin, engelli kişilerin kullanımına açık olması için W3C (World Wide Web Consortium) standartlarına uyması gerekir. İnternet kullanıcılarının engelli ekran okuyucu programları, tüm içeriğin duyulabilir olmasını sağlar. Bu program ile ziyaretçiler, erişilebilirlik özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış web sitelerini rahatça kullanabilirler.

Lazzoni'nin web sitesi aynı zamanda ziyaretçiler tarafından kullanılan ekran okuyucu programların da algılayabileceği şekilde hazırlanmıştır.

Ziyaretçilerimizin Lazzoni web sitesini tecrübe edebilmeleri için gerçekleştirilen erişilebilirlik işlemleri aşağıdaki gibidir:

1. Resim dosyalarını açıklayan ve metinle bütünleştirilen açıklayıcı metinler hazırlanmıştır. Bu özellik sayesinde engelli ziyaretçilerimiz sayfadaki resmin ne olduğunu ve ne tanımladığını kolayca anlayabilir.

2. Görme engelli ziyaretçilerimiz klavyeyi kullandığından, tüm bağlantılara sekme tuşu ve klavye ile erişilebilmiştir. Sayfa bağlantılarına iki özellik eklenerek, söz konusu bağlantılara sekme tuşuyla ve diğer klavye kombinasyonlarıyla erişilebilmesi sağlandı.

3. Lazzoni hakkında bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerimiz web sitesinin hem Türkçe hem de İngilizce versiyonlarını kullanabilirler. İki dilde hazırlanan içerik, web sitesini dünyanın her yerinden ziyaret eden tüm kullanıcıların - sadece Türkiye değil - erişmek istedikleri sayfalardan bilgi almalarını sağlıyor.

4. Lazzoni web sitesindeki başlıklar, en büyüğünden en küçüğüne kadar hiyerarşik bir şekilde hazırlanmıştır. İçeriğin anlaşılmasını kolaylaştıran bu işlem nedeniyle, görme engelliler web sitesindeki hiyerarşik organizasyonu da kolayca anlayabilir. Bir metnin başlığı, alt başlığı ve içeriği açıkça algılanabilir.

5. Lazzoni web sitesi, görme engelli olanların bilgiye daha rahat erişmesini sağlayacak şekilde, tablo yerine katmanlar kullanarak hazırlanmıştır.

6. Web sitemizdeki metin ve arka plan renkleri gibi öğeler belirli bir kontrasta sahip olmak için kullanılmıştır - yani belirli bir renk kontrastıdır. Bu düzenleme, bireylerin görme engelli olmalarına veya renk körlüğüne maruz kalmalarına, metni daha rahat okuyabilmelerini sağlar.

Görüşleriniz bizim için önemlidir.

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında herhangi bir güvenilirlik sorunu yaşarsanız, lütfen bize e-posta ile gönderin: info@lazzoni.com